Въпреки че магнезият е основен макроминерал за хората, което означава, че е необходим в относително големи количества, проучванията показват, че около 50% от западното население не получава достатъчно магнезий.
- Magne Black Pro: ползи,прием,дозировка
- Magne Black Pro висок клас магнезий
- Какво трябва да знаете за Magne Black Pro
Неговият дефицит е свързан с няколко хронични здравословни състояния и за съжаление стресът, феномен на съвременния живот, изчерпва магнезия, което е една от причините, поради които толкова много хора имат дефицит. Този минерал участва в повече от 300 ензимни реакции в тялото , включително метаболизъм и производство на енергия, синтез на мастни киселини, протеини и предаване на нервни импулси.
Има много клинични употреби на магнезий, както и индикации за недостатъчност, и точното необходимо количество зависи от възрастта и пола, като е приблизително 300 до 400 mg на ден, като хранителната референтна стойност (NRV) е определена на 375 mg на ден. Човешкото тяло съдържа около 25 грама магнезий, от които 50-60% се съхраняват в скелетната система. Останалата част присъства в мускулите, меките тъкани и телесните течности.
Въпреки важността и присъствието му в голям брой храни, проучванията показват, че около 50% от населението на Запада не получава достатъчно магнезий и тази недостатъчност може да е по-сериозен проблем, отколкото показват тези цифри, тъй като NRVs Те са определени на много по-ниски ниво на прием, отколкото би било необходимо за оптимално здраве. В допълнение към това, вероятно има някои индивиди, които имат генетични полиморфизми или мутации, които влияят на начина, по който хранителните вещества могат да бъдат абсорбирани или използвани в тялото, и може да се нуждаят от повишен прием.
Голяма част от диетичното съдържание на този минерал се губи по време на обработката на храната, до 99% в някои, и много храни просто не съдържат толкова магнезий, колкото в миналото, вероятно поради съвременните методи на отглеждане.
Дефицитът на магнезий е свързан с няколко хронични здравословни състояния: Алцхаймер, диабет тип 2, сърдечно-съдови заболявания, мигрена и ADHD. Като се има предвид важността и склонността му към лесно изчерпване, добавките често се препоръчват за постигане и поддържане на оптимално ниво, както и за поддържане на определени здравословни състояния. Някои групи хора може да са изложени на по-висок риск от дефицит, като например възрастните хора, хората с диабет тип 2, тези с храносмилателни проблеми или разстройства и тези, които пият големи количества алкохол.
Стресът също изчерпва запасите от магнезий в тялото и, за съжаление, стресът е феномен на съвременния живот и една от причините толкова много хора да имат дефицит. Високите нива на кофеин и алкохол също могат да допринесат за вашето изгаряне. Тежката менструация, прекомерното изпотяване или твърде много сол също могат да бъдат допринасящи фактори.
Магнезиевите добавки се предлагат в няколко форми . Подходящата добавка ще зависи до известна степен от индивидуалната причина да я приема, както и от нейната бионаличност. Магнезиевият цитрат е един от най-препоръчваните от здравните специалисти поради високата си бионаличност. Други форми включват хлорид, оксид, карбонат и хидроксид и те често се използват в множество формулировки поради по-високото ниво на елементарен магнезий, който осигуряват.
Общи клинични употреби
Широките му здравни ефекти се дължат на множество механизми на действие, но много от ползите идват от множеството роли, които играе в производството на АТФ в тялото. Този процес е жизненоважен за производството на протеини, мазнини, нуклеинови киселини и ензими. Той също така допринася за ефектите, които има върху мускулната функция.
- Той допринася за освобождаването на невротрансмитери (особено GABA) и невронната активност.
- Намалява хормоните на стреса.
- Противовъзпалително.
- Помага за балансиране на кръвната захар.
- Растеж и поддържане на костите.
- Функция на нервите.
- Свиване и отпускане на мускулите.
- Помага за неутрализиране на стомашната киселина и придвижва храната през червата.
- Допринася за функцията на АТФ.
- Свързване с хормоналния рецептор.
- Сърдечна възбудимост.
- Вазомоторният тонус.
- Допринася за активния транспорт на калций и калий през клетъчните мембрани.
- Генна поддръжка.
- Образуване на протеини.
Признаци на магнезиев дефицит
- Крампи или мускулни спазми.
- Чувство на умора дори след добра нощна почивка.
- Безсъние.
- Синдром на неспокойните крака.
- Чувствителност към силни шумове.
- Желание за сол.
- Пристъпи на тревожност или паника.
- Високо кръвно налягане.
- Мозъчна мъгла.
- Инсулинова резистентност и диабет.
- Кофеинова зависимост.
- Сърцебиене
- Предменструален синдром.
- Тъмни кръгове под очите.
- Менструални спазми.
- Запек
- Лесно стресиране.
- Главоболие и мигрена.
- Липса на внимание и концентрация.
- Неспособност за справяне със стреса.
- Синдром на раздразнените черва.
Характерни употреби на магнезий
Сърдечно-съдови заболявания: Магнезият играе важна роля за здравето на сърдечно-съдовата система. Той е ключов за правилното поддържане на потенциала на клетъчната мембрана, функционирането на митохондриите и антиоксидантната система. Сърдечната тъкан ще има особено високи изисквания за енергия и следователно АТФ и магнезият играят много роли в процесите, които генерират АТФ в тялото. В резултат на това магнезиевият дефицит може да доведе до сериозна заболеваемост и смъртност, като е замесен в множество сърдечно-съдови заболявания като: хипертония, кардиомиопатия, сърдечна аритмия, атеросклероза и дислипидемия.
Високо кръвно налягане: Проучванията са установили, че добавките с магнезий са ефективни за намаляване на високото кръвно налягане при хора с хипертония. Това може да стане чрез различни механизми, включително намаляване на твърдостта, съпротивлението и циркулиращия обем. Едно проучване показва, че хората, приемащи 450 mg магнезий дневно, са имали значително повишаване на понижаването на кръвното налягане, както систолично, така и диастолично.
Противовъзпалително: Ниският магнезий е свързан с хронично възпаление, основен двигател на хронично заболяване. Установено е, че магнезиевите добавки намаляват CRP и други възпалителни маркери при възрастни хора и хора с преддиабет и наднормено тегло.
Предменструален синдром: Доказано е, че магнезият подобрява някои симптоми на предменструален синдром (ПМС). Въпреки че механизмът на действие е неясен, се смята, че инхибира производството на определени простагландини, свръхпроизводство, което е свързано с маточни контракции и дисменорея. Освен това е установено, че добавките с магнезий намаляват предменструалната болка, дължаща се на задържане на течности.
Мигрена: Няколко проучвания установиха, че магнезият е ефективен както за предотвратяване, така и за лечение на мигренозни пристъпи. Въпреки че конкретната причина за мигрена е неясна, много теории подкрепят използването на магнезий за намаляване на вазоспазма, инхибиране на агрегацията на тромбоцитите, стабилизиране на клетъчните мембрани и осигуряване на правилното функциониране на митохондриите. Други проучвания показват ползите му за намаляване на симптомите или тежестта на мигренозните пристъпи.
Стрес и тревожност: Изследванията разкриват, че хората с ниски нива на магнезий са по-податливи на симптоми на стрес и тревожност. Острият стрес е свързан с повишаване на плазмения магнезий и повишена екскреция на магнезий в урината, тъй като магнезият напуска клетките, за да намали ефектите от стреса. Въпреки това, хроничният, дългосрочен стрес причинява прогресиращ магнезиев дефицит. Този минерал също участва в няколко процеса, които могат да доведат до намаляване на тревожността, включително модулиране на хипоталамо-хипофизно-надбъбречната ос (HPA ос), намаляване на ексцитотоксичността и стимулиране на GABA рецепторите.
Безсъние: Добавянето на магнезий може да подобри качеството на съня в случай на безсъние, тъй като, тъй като стимулира GABA рецепторите, може да направи собственото производство на този невротрансмитер в тялото по-ефективно за успокояване и релаксиране на тялото.
Умора, синдром на хроничната умора и фибромиалгия : Установено е, че хората, страдащи от фибромиалгия, имат ниски нива на магнезий и това намаление може да повлияе на болката при хора с това състояние. Симптомите, приписвани на фибромиалгия, като мускулна болка, умора, изтръпване и болезненост, също са симптоми на магнезиев дефицит. Доказано е също, че хората със синдром на хроничната умора имат по-малко магнезий. Други проучвания заключават, че добавянето на магнезий е значително от полза за тези, които страдат от умора и други симптоми на фибромиалгия.
Ефективност при упражнения: различни проучвания потвърждават, че добавките подобряват производителността при упражнения, пренасяйки кръвната глюкоза в мускулите и помагайки за елиминирането на лактат, който може да се натрупа в тях по време на тренировка и да причини болка. В едно проучване, волейболисти, приемащи 250 mg магнезий на ден, изпитват подобрения в скачането и движенията на ръцете.
Депресия: като се има предвид критичната роля, която магнезият играе в мозъчната функция и настроението, ниските нива са свързани с повишен риск от депресия. Проучванията установяват, че добавките са ефективни за облекчаване на лошото настроение. Рандомизирано контролно проучване установи, че даването на 450 mg магнезий дневно на депресирани възрастни хора е много ефективно.
Диабет тип 2 и инсулинова резистентност: Клиничните изследвания установяват значителни подобрения в нивата на кръвната глюкоза и хемоглобин A1c при хора с диабет, на които са давани магнезиеви добавки. Освен това, тези с добри нива на магнезий са по-малко склонни да развият диабет тип 2. Това се дължи отчасти на способността на магнезия да подобрява инсулиновата резистентност и нивата на кръвната захар.
Запек: Магнезиевият цитрат и хлорид са особено полезни за облекчаване на запек, като вкарват вода в червата и омекотяват изпражненията.
Здраве на костите: Половината от общия резерв на магнезий в тялото се намира в костите и е известно, че той е от значение за регулирането на нивата на ПТХ, минералния баланс и активността на витамин D. Различни проучвания откриха връзка между приема на магнезий и костната плътност при двете възрастни жени и момичета в предпубертетна възраст.
Мускулни проблеми: Магнезият участва в мускулната контракция и релаксация и допринася за нормалната мускулна функция. Едно проучване показа неговата полезност за облекчаване на крампи в краката и също така се използва успешно при синдром на неспокойните крака.
Астма: Използва се конвенционално интравенозно или чрез вдишване за остри астматични пристъпи. Има известен интерес към това дали повишаването на нивата на магнезий може да намали симптомите на астма. Ниското му съдържание в храната се свързва с повишаване на реакцията на дихателните пътища. Проучванията показват, че магнезият може да насърчи отпускането и разширяването на дихателните пътища, а друго проучване показва, че добавките с 340 mg дневно подобряват бронхиалната реактивност, субективните мерки за контрол на астмата и качеството на живот.
Както при всяко лекарство, не забравяйте да проверите за изброените взаимодействия и да потърсите медицинско одобрение, преди да приемате хранителни добавки.